Опалення сучасного будинку з великою кількістю різних приміщень, виробничого або офісного будинку далеко не така тривіальна задача, як може здатися на перший погляд. Якщо значне число опалювальних приладів підключати до котла послідовно, то очевидно, що з кожним новим підключенням тиск на зворотному патрубку буде знижуватися, поки не впаде до порогового значення і теплоносій далі просто не піде. Вирішити проблему можна установкою додаткових циркуляційних насосів на кожен опалювальний прилад або їх групу, але подібний варіант трохи бентежить своєю надмірною вартістю. Також в якості рішення можна розглянути організацію загального циркуляційного контуру, до якого увійдуть відразу всі споживачі тепла в будівлі. Але в цьому випадку до останнього в контурі опалювального приладу буде підходити практично зовсім остиглий теплоносій і його ефективність буде близька до нуля.
Що таке колектор опалення?
Простим і елегантним рішенням зазначеної вище проблеми є колектор системи опалення. По суті це проста розподільна гребінка, конструктивно представляє собою подаючий і зворотний колектори (як правило, це відрізки труби більшого, ніж трубопровід опалення, діаметра) з однаковим числом відводів до опалювальних контурів. Ці відводи можуть перекриватися ручними вентилями, а можуть управлятися автоматикою.
Виходить, що кожен опалювальний контур незалежно підключається до колектора опалення і не впливає на інші елементи опалювальної системи.
Простота і універсальність системи дозволяє підключати до неї самі різні споживачі і джерела тепла :
- тепла підлога;
- радіатори опалення;
- котли будь-якого типу і конструкції;
- сонячні колектори;
- теплові насоси.
Підбір колектора опалення
Конструктивна простота опалювальних колекторів нерідко є причиною появи саморобних конструкцій з наявних у розпорядженні відрізків труб, трійників і вентилів. Дійсно подібні саморобки нерідко мають суттєво нижчу вартість в порівнянні з промисловими зразками. Однак якісна заводська колекторна гребінка для опалення набагато зручніше в обслуговуванні, має більш високу надійність і більший термін служби, а також легше масштабується при необхідності. Крім того, установка автоматики для індивідуального управління подачею теплоносія на кожен з контурів опалення, не тільки спрощує експлуатацію всієї системи, але і дозволяє економити паливо для котла.
При виборі колектора опалення слід врахувати кілька параметрів:
- необхідну кількість відводів, яка залежить від кількості контурів опалення. Як правило, роблять запас в один-два відводи, що дозволяє підключати додаткові контури при необхідності;
- пропускну здатність колектора. Вона повинна бути достатньою для забезпечення нормального протоку теплоносія по всіх наявних контурах плюс 10-15% резерву;
- максимальний тиск, який витримує колектор. Розраховується з урахуванням тиску по кожному з опалювальних контурів.
Монтаж колектора опалення
Як правило, гребінка розподільна для системи опалення встановлюється поруч з котлом або в суміжному допоміжному приміщенні. Сам монтаж не представляє особливої складності. Варто лише врахувати кілька моментів:
- для полегшення підключення труб подаючий і зворотний колектори встановлюються із зсувом відносно один одного;
- самі колектори необхідно надійно кріпити до стіни;
- все додаткове обладнання (насоси, датчики, автоматика) встановлюється в останню чергу після розведення всіх опалювальних контурів.
Опалювальний колектор, при всій його простоті, є однією з невід’ємних частин системи опалення будь-якого сучасного будинку. Полегшення управління режимами в окремих приміщеннях, можливість точного розподілу тепла не тільки підвищує комфорт в будинку, але і дозволяє економити дороге паливо для котлів.
Поделиться ссылкой